Четвер, 28.03.2024, 17:14
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Малинівська гімназія Гощанської селищної ради

Малинівський НВК

Меню сайту
Форма входу
Пошук
Статистика
Вхід на сайт
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 18
Ми у Facebook
Мій Yutube-канал

Про тимчасовий порядок організації освітнього процесу в Малинівському НВК «ДНЗ (продовження)

5. Освітній процес у школі організовано через урочну форму.

 6. Тривалість перерв не менше 10 хвилин, у цей час здійснюється 10-хвилинне провітрювання класів. Розробити погодинний графік провітрювання приміщень з відмітками про виконання.  При провітрюванні забезпечити безпеку дітей. За умов сприятливої погоди здобувачі освіти під час перерв перебувають на свіжому повітрі на шкільному подвір’ї в присутності вчителя, який буде проводити наступний урок або чергового вчителя. Під час перерв, якщо учні залишатимуться в приміщенні, обов’язковим є дотримання маскового режиму.

7. Ранкові зустрічі в 1-3 класах за сприятливих погодних умов         проводяться на свіжому повітрі.

8. Запроваджується гнучка структура навчального року з      можливістю внесення змін до термінів проведення канікул, початку та завершення навчальних семестрів з урахуванням епідеміологічної ситуації.

9. Передбачене уникання організації видів діяльності, які вимагають безпосереднього фізичного контакту між учнями: зменшення кількості комунікаційних вправ, групових ігор, що передбачають тактильний        контакт, проведення ранкових зустрічей із дотриманням соціальної дистанції,        за можливості на свіжому повітрі тощо.

10. Працюватимуть гуртки. Відвідувати їх зможуть учні з дотриманням протиепідемічних норм. За можливості, гуртки працюватимуть  на відкритому повітрі.

11. На вході до Малинівського НВК «ДНЗ – ЗОШ І – ІІІ ст.», в коридорах та кабінетах  передбачається розміщення інформаційних матеріалів щодо профілактики коронавірусної      хвороби СОVID-19.

Класні керівники проводитимуться уроки здоров’я, на яких увага буде зосереджена на знаннях щодо профілактики вірусних захворювань та контролю самопочуття.

12. Якщо дитина або клас переходитиме на самоізоляцію, то для них буде організовано навчання онлайн.

ІV. Організація дотримання правил респіраторної гігієни та   протиепідемічних заходів у Малинівському  НВК «ДНЗ – ЗОШ І – ІІІ ст.»

1. Основним заходом гігієни рук в умовах школи є миття їх з  рідким милом.

2. Використання антисептика доцільне лише в тому випадку, коли немає доступу до води та мила.

3. Протирання рук вологими серветками з метою знезараження або  замість миття рук недоцільне та неефективне.

4. Миття рук з рідким милом необхідне у таких випадках:

перед початком робочої зміни та після прогулянки

перед прийомом, приготуванням та роздачою їжі

після відвідування туалету

коли руки явно забруднені

Тертя рук з милом повинно тривати не менше 30-40 секунд.

5. Рукомийники обладнуються рідким милом, учні  та працівники  користуються      власними паперовими рушниками.

6. Передбачається проведення навчання працівників закладу та здобувачів освіти щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, контроль за виконанням цих вимог.

7. Організовується централізований збір використаних засобів     індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами з яскравою відміткою «Використані        маски та рукавички». 

8. На вході до приміщення  Малинівського  НВК «ДНЗ – ЗОШ І – ІІІ ст.» організовуються місця для обробки рук антисептичними засобами:

- вихованці ДНЗ   за допомогою вихователя;

- учні 1-4класів з допомогою вчителя;        

- учні 5-11-х класів у присутності вчителя.

9.Перед нанесенням антисептику руки мають бути повністю сухі. Нанесення антисептику на вологі руки подразнює шкіру та знижує ефективність дії антисептичного засобу.

Кількість антисептику на одну обробку – не менше 3 мл.

Обробка рук антисептиком   проводиться методом втирання протягом 30 секунд. 

10.Біля кожного входу чергові учителі нагадуватимуть учням про обробку рук антисептичними засобами.

11. Батьки, за бажанням, можуть забезпечити своїх дітей:

- індивідуальними дезінфекторами, вологими серветками для того, щоб діти могли додатково обробити своє робоче місце перед початком навчання; паперовими рушниками.

-одноразовими гумовими рукавичками для користування клавіатурою на  уроках інформатики.

12. Батьки мають  розповідати дітям про культуру поведінки та особливості гігієни в умовах  карантину в зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)».

V. Організація питного режиму та харчування в  Малинівському  НВК

«ДНЗ – ЗОШ І – ІІІ ст.»

1. У період карантину організація питного режиму відбувається із        використанням індивідуального посуду (пляшки з водою).

2. З метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби      (COVID-19) за кожним класним колективом закріплено відповідну перерву для харчування. Графік харчування здобувачів освіти такий:

 

Години

Класи

 

1

 

 

 

 

 

 

3.У їдальні забезпечується відстань між столами не менше 1,5м. та          розміщення за столом не більше 4-х осіб.

4.Вхідний скринінг кухар Оріховська Л.М. проходить перед початком робочого       часу (за 10 хвилин) із занесенням даних до щотижневого аркуша контролю           термометрії.

 5.Вимір температури тіла проводиться безконтактним термометром      на ділянці зап’ястка або бокових частин шиї (враховуючи інструкцію про використання термометрів).

6. У випадку виявлення співробітника з підвищеною температурою тіла або із симптомами гострого респіраторного захворювання (кашель,  нежить, осиплість голосу, почервоніння очей) співробітник до роботи не    допускається, а в аркуші контролю термометрії робиться відмітка про  недопущення до роботи. Контроль за виконанням цих вимог здійснює відповідальна особа  за виконання  протиепідемічних заходів у Малинівському НВК «ДНЗ – ЗОШ І – ІІІ ст.» Садова С.Ю.

7. Кухар  працює у засобах індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи, одноразових  рукавичках, які змінюють після кожної дії (виробничого процесу на харчоблоці їдальні), не пов'язаних між собою. 8.Засоби індивідуального     захисту є у наявності із розрахунку на 5 робочих днів, у тому числі на1 робочу зміну - безпосередньо на робочому місці кожного працівника.

9. Після кожного зняття засобів індивідуального захисту (захисних масок, одноразових рукавичок) перед одяганням чистих засобів індивідуального захисту працівник харчоблоку ретельно миє руки з милом або обробляє антисептичним засобом.

10. У Малинівському  НВК «ДНЗ – ЗОШ І – ІІІ ст.» організовано централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери з кришками та поліетиленовими пакетами з яскравою відміткою         «Використані маски та рукавички» з подальшою утилізацією.

11. Кухар, при видачі страв, забезпечений засобами       індивідуального захисту: захисною маскою або респіратором, захисними       окулярами або захисним щитком, одноразовими рукавичками.

12. Під час організації харчування кухар дотримується правил особистої гігієни: рукомийники, рідке мило, паперові  рушники, антисептичні засоби для обробки рук.

13. З кухарем передбачається проведення навчання щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації. Відповідальність за виконанням цих вимог несе виконуючий обовязки завгоспа Киричук С.В.

14. Забезпечення кухаря засобами індивідуального   захисту (захисною маскою або респіратором, захисними окулярами або        захисним щитком, одноразовими рукавичками, антисептиком, безконтактним термометром) здійснюється закладом. 

V.    Організація прибирання та дезінфекції поверхонь 

1.Для прибирання рекомендується використовувати миючи та дезінфікуючі  засоби.

2. «Прибирання» вуличних майданчиків з дезінфекційним засобом є недоцільним для профілактики розповсюдження інфекцій.

 3.Виконуючому обовязки Завгоспа школи Киричуку С.В. розробити  графік прибирань кожного приміщення з відмітками про виконання.

 4. При прибиранні слід пересуватись від чистих об’єктів до брудних та від розташованих вище до розташованих нижче.

5.Особливу увагу приділяти обробці висококонтактних поверхонь (ті поверхні, до яких найчастіше торкаються руками).

6. Завгоспу школи  Киричуку С.В.  скласти та затвердити перелік висококонтактних поверхонь у кожному приміщенні (наприклад, ручки дверей з двох сторін, робочі столи, клавіатури комп’ютерів, пульти, поручні, крани тощо).

7.Для дезінфекції поверхонь слід надавати перевагу протиранню поверхонь серветкою, змоченою в дезінфекційному розчині. Серветка має бути вологою від засобу.

8.Протирання поверхонь потрібно здійснювати при відсутності дітей та за умови провітрювання приміщень.

9. Миття іграшок проводиться в мильному розчині щоденно після завершення роботи. Усі іграшки, які знаходяться в закладі, мають бути виготовлені з матеріалів, що можуть митися.

10 Миття підлоги в загальних приміщеннях  здійснювати з використанням миючих розчинів або дезінфекційних розчинів.

11. Прибирання приміщень слід проводити в побутових захисних рукавичках. Допускається багаторазове використання таких рукавичок за умови їх непошкодженої структури. Рукавички потрібно змінювати при переході з однієї зони чистоти (від однієї групи поверхонь) до іншої і при переході з миття підлоги до дезінфекції/миття поверхонь. Допустимо використовувати одну пару рукавичок за умови, якщо спочатку проходить обробка контактних поверхонь, а потім миття підлоги, але не навпаки.

12. Завгоспу школи Киричуку С.В.   промаркувати прибиральний інвентар  відповідно до зони, яку ним прибирають. Маркування може проводитись як за допомогою нанесення надписів на інвентар, так і за кольором. При маркуванні за кольором, «кодування» повинно бути зафіксовано письмово та розміщено в кімнаті для зберігання інвентарю для інформування персоналу.

13. Інвентар має бути чистим та непошкодженим.

14. Після завершення прибирання весь інвентар слід продезінфікувати: твердий інвентар - методом зрошення або протирання; ганчірки замочуються в дезінфекційному розчині з наступним споліскуванням водою.

15. Персонал, який проводить прибирання, повинен слідкувати за гігієною рук та ретельно мити руки з рідким милом після зняття рукавичок та завершення прибирання. У разі відсутності доступу до води слід обробити руки антисептиком.

16.Дозволяється використання лише дезінфекційних засобів, на які є сертифікати якості, та які мають маркування стосовно придатності для застосування у навчальних закладах.

17. Весь прибиральний інвентар зберігається в окремому приміщенні. Не можна зберігати прибиральний інвентар разом з харчовими продуктами, біля унітазів, рукомийників, навчального та технологічного обладнання. У кімнаті для зберігання прибирального інвентарю  обладнане місце для сушіння  ганчірок. Сушіння інвентарю на батареях, відрах не допускається.

Орієнтовна частота та метод обробки окремих поверхонь

ПОВЕРХНІ

ПЕРІОДИЧНІСТЬ

 

МЕТОД ОБРОБКИ

СКЛАД ЗАСОБУ

 

Підлога, сходи

 

2 рази/день та у  міру забруднення

Миття

 

Мийний засіб

Висококонтактні поверхні  (ручки дверей, вимикачі,  поручні, робочі столи, побутові прилади, клавіатури, пульти, сантехнічні прилади,  крани, поручні на  стільцях тощо)

2-3 рази/день

 

Протирання

Перевагу слід надавати спиртовмісним засобам

Санітарні кімнати

 

2 рази/день та  за необхідності

 

Миття

Мийний засіб, можливе використання хлорвмісних засобів, за умови забезпечення провітрювання та відсутності дітей в приміщенні під час обробки

 

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Друзі сайту
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Український центр оцінювання якості освіти

Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти

Освіта Рівненщини

Відділ освіти Гощанської РДА

Сайт Бабинської ЗОШ І-ІІІст. Рівненської області Гощанського району

Офіційний сайт комунального закладу "Бугринський НВК:ДНЗ - ЗОШ І-ІІ ст.- агротехнічний ліцей"

Гощанська районна гімназія

Горбаківський навчально-виховний комплекс "Дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів"

Сайт Дмитрівський НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів ДНЗ"

Офіційний сайт Жаврівської ЗОШ І-ІІ ст.

Cайт Курозванівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Гощанського району Рівненської області

Сайт Мнишинська ЗОШ І-ІІ ст.

Сайт Русивельської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

Сайт Симонівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.Гощанської районної ради Рівненської області

Гощанська централізована система публічно-шкільних бібліотек

Гощанська центральна районна бібліотека для дітей

Публічно-шкільна бібліотека-філіал села Малинівка


Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz